Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Civilizace

Chytré telefony a hloupí lidé

Pokud chcete pracovat pořádně, váš miláček musí z očí

27-hlava
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Pro kvalitu tohoto textu jsme udělali maximum. Vlastně... skoro maximum. Plné tvůrčí nasazení by totiž znamenalo vzít autorův mobilní telefon a v čase psaní jej odnést do vedlejší místnosti. Jenže tou je shodou okolností kancelář šéfredaktora, který už na stole jeden má. A dva telefony v zorném poli by mohly přinést takovou újmu šéfově výkonu a koncentraci, jakou si časopis nemůže dovolit.

Telefon tedy skončil alespoň v batohu – což je podle aktuálního zjištění vědců z Texaské univerzity v Austinu druhé nejlepší místo.

Píp

První chytrý telefon spatřil světlo světa přesně před deseti lety a jeho vynálezce Steve Jobs v onu historickou chvíli slíbil, že iPhone „změní úplně všechno“. Důkazů, že proroctví se naplňuje, bychom mohli snést spoustu, ne všechny ovšem představují důvod k radosti.

Že používání mobilních telefonů během jakékoli činnosti zhoršuje soustředění a výkon, se považuje za celkem dobře prokázané. V poslední době ale s překvapením zjišťujeme, že moc tohoto narušitele je mnohem plíživější a dalekosáhlejší, než jsme mysleli. Naše mentální kapacity třeba při psaní článku nepoznamená jen telefonát od rozrušené matky, po němž se musíme nějakou dobu křísit. Velmi podobný vliv mají i drobná pípnutí, zavrnění, blikání anebo – podle nejnovějších zjištění – i pouhá přítomnost přístroje v zorném poli či bezprostředním dosahu.

Důvod je prostý. Pro činnosti, jimž se člověk v reálném čase věnuje, má jen omezené množství pozornosti a takzvané pracovní paměti.…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R28
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte