52B_Krizacek_foto siriusfilms
Křižáček. (2017)

Byla to rychlá akce. Režisér Jiří Menzel, čerstvě oceněný Oscarem za Ostře sledované vlaky, přijíždí tak trochu na poslední chvíli na festival do Karlových Varů, aby převzal dvě Velké ceny za snímek Rozmarné léto. Je rok 1968 a ocenění pro adaptaci Vančurova románu na úkor dalších dvou favorizovaných filmů, amerického Chladnokrevně a britského sociálního dramatu Smůla na patách, jsou nečekaná. Ale o to symboličtější a strategičtější. Nejen pro festival, ale i pro tehdejší vedení československého filmu. Prvnímu má zlepšit reputaci. Druhému zachránit tvář.

Soutěž festivalu v Karlových Varech, jehož 52. ročník začíná tento pátek, nemá dlouhodobě v porovnání se soutěžemi jiných festivalů stejné kategorie zrovna skvělou pověst a prestiž. Často paběrkuje a objevují se v ní tituly, o které Cannes či Benátky nestály. Nicméně nabízí napříč časem i zajímavější příběh než jen ten o Varech coby nejmenším mezi velkými – výpověď o zákrutech československé a české kinematografie.

Tři kroky zpátky

Zatímco se v roce 1968 snímky československé nové vlny hrají a vítězí na světových festivalech, na tom karlovarském se jich nedostává. V roce 1964 si sice Velkou cenu (budoucí Křišťálový glóbus) odneslo drama Obžalovaný od Jána Kadára a Elmara Klose, které je možné brát jako součást předvoje nové vlny, ale oba tvůrci patřili ke starší generaci. Filmy mladých nadějí jako Miloš Forman nebo Jan Němec směruje státní monopol za západní hranici.…

I_obalka_R26
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R26
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte