Man running towards the camera in New York street - night time.
Autor: Alamy, Profimedia

Následující příběh se odehrál v americkém městě Bentonville ve státě Arkansas. Místní občan James Bates si pořídil digitálního domácího asistenta, systém Amazon Echo se softwarovou asistentkou Alexou. Echo má podobu černého válce postaveného na výšku a je vybaveno umělou inteligencí, která naslouchá obyvatelům domu a plní jejich příkazy. Na pokyn tak může například ovládat osvětlení, otevírat vrata garáže, vyprávět vtipy nebo odpovídat na dotazy lidí – třeba na to, jaké bude zítra počasí.

Amazon staff build Echo Christmas tree to celebrate Black Friday discounts, UK - 14 Nov 2016
Dárek pro náročné. Krabice se systémem Echo ve tvaru vánočního stromu, továrna Amazon v Anglii. • Autor: Profimedia, TEMP Shutterstock

Bates si k sobě předloni pozval svého známého, policistu Collinse. Večer se společně dívali na fotbal a popíjeli vodku a pivo. Collins se potom šel vykoupat do vířivky napuštěné horkou vodou. Majitel domu později vypověděl, že když se ráno vzbudil, našel Collinse ve vířivce mrtvého, s obličejem pod hladinou.

Podle Batese šlo o tragickou nehodu, jejíž příčinou byl především alkohol. Vyšetřovatelé mu ale nevěřili, domnívali se, že Collinse nejprve někdo škrtil, teprve pak se ve vířivce utopil. Proto si od výrobce zařízení, společnosti Amazon, vyžádali zvukovou stopu ze systému Echo, která by mohla poskytnout klíčový důkaz. Teď se čeká na to, co záznam ukáže, a zda se tak počítačový systém stane něčím na způsob korunního svědka.

Na jedné straně digitální asistenti přinášejí obyvatelům domu větší pohodlí, zároveň jsou ale vpádem do soukromí – opravdu…

I_obalka_R26
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R26
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte