26-profil-bek
Mikuláš Bek • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Ve čtvrtek dopoledne si ještě dává mátovou limonádu v jedné pražské kavárně v ležérní modré košili. Už za pár hodin se ale kvůli jednání s ministrem financí a vystoupení v České televizi převlékne – jak říká – „do rektorského“. Bude to tmavý oblek a kravata, ale vzhledem k tomu, že Mikuláš Bek (53) mluví o tom, že vyráží „do boje“ a začíná „válka“, k situaci by se hodil spíše termín brnění. A pokud zůstaneme u válečnické terminologie, právě rektor brněnské Masarykovy univerzity (MU) je zde jedním z hlavních stratégů a generálů, přičemž do bitev odchází vyzbrojen tabletem plným tabulek a grafů. „Rozumné by bylo, kdyby nám stát každý rok přidal třeba pět procent,“ říká Bek.

Spor o financování tuzemských vysokých škol se sice vede dlouhá léta, nicméně podle Beka dnes vstupuje do skutečně kritické fáze, kdy nastal čas na novou taktiku. „Teď se vede válka o pozornost veřejnosti,“ říká. Kromě přímého tlaku na vládu, aby školám při přípravě rozpočtu na příští rok (a výhledově i na další léta) přidala peníze, chtějí rektoři vstoupit do předvolební kampaně a udělat z kvality a financování terciárního vzdělávání jedno z jejích témat.

Chtějí tak učinit mimo jiné za pomoci skupiny, jíž by každá politická strana měla mít zájem naslouchat – dvou set tisíc tuzemských vysokoškolských studentů. „Mají navíc rodiče a další příbuzné, k tomu připočítejme maturanty, což jsou prvovoliči, na které se taky chystáme obrátit. To není málo lidí,“ říká Bek. A předběžné zprávy naznačují, že…

I_obalka_R26
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R26
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1608

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte