26-kom
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Co vlastně od politiků očekáváme? Volíme je proto, aby dobře spravovali stát, nebo nás mají chránit, pomáhat nám, když jsme dole, chránit před riziky? Pakliže se podíváme na porevoluční přístup voličů k politickým stranám, tak se zdá, že česká společnost hledá tátu. Tedy pána kolem padesátky, kterému svěří moc a on se o vše postará. Jde o citovou volbu, jež s sebou nese na začátku velké nadšení, aby následně přišlo i hluboké zklamání. V takto emocionálním prostředí se dělá praktická politika těžko, protože fakta jdou stranou.

Od vzniku České republiky tu žádná strana neměla v předvolebních preferencích tak dominantní náskok, jako má nyní hnutí ANO. Podle posledního výzkumu agentury STEM se dokonce blíží hranici zisku většiny ve sněmovně. Ostatní strany na to budou reagovat volební kampaní, která se právě rozjíždí. Mohou ale ještě trend změnit?

Za Zaorálkem

K největší změně přistoupili sociální demokraté, kteří před týdnem vyměnili Bohuslava Sobotku za Lubomíra Zaorálka. Nový volební lídr během uplynulých dní přednesl jeden velký stranický projev a následně vystoupil v mnoha televizních a rozhlasových rozhovorech. Při pozorování jeho argumentace se nešlo zbavit stále dotírající otázky: Proč? Proč si ČSSD myslí, že tento muž na veřejnost zafunguje?

Ministr zahraničí umí nepochybně být lidovější než premiér. Když mluvil o Masarykovi, označoval ho za „chlapíka“, v duelu s Jiřím Pospíšilem v TV Prima dokázal mluvit i ve chvíli, kdy mluví oponent, je schopen říct…

I_obalka_R26
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R26
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2136

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte