Kultura

John Boyne

Jak vyplývá už z názvu, Chlapec na vrcholu hory od irského autora Johna Boynea (1971) chce navázat na Chlapce v pruhovaném pyžamu, spisovatelovu prózu určenou především pro mládež a pojednávající o holokaustu, která před více než deseti lety sklidila ohromný úspěch u kritiky i čtenářů. A podobnosti tu jsou: živé a úsporné popisy a dialogy, jasný a přímý styl, slovní zásoba a délka vhodná pro věk 12–15 let a především poutavý příběh, aniž se autor explicitně pouští do líčení všech možných hrůz. Ovšem je tu i jeden zásadní rozdíl: tentokrát Boyneův chlapec nezůstane nevinný.

S protagonistou Pierrotem Fischerem, klukem bez předsudků, jehož nejlepším kamarádem je hluchoněmý Žid, se seznamujeme roku 1936 v Paříži. V rychlém sledu událostí se z něj však stane sirotek toužící po bezpečí, který se ocitne v Hitlerově horském sídle Berghof. Nemá tu moc prostoru k přemýšlení; setkává se jen s dalšími nacistickými pohlaváry jako Goebbels a Himmler, třebaže důležitější je pro něj Hitlerův pes Blondi. Vůdce si zidealizuje a vidí v něm až otcovskou postavu, která mu připomíná biologického otce, Němce trpícího posttraumatickým stresem z první světové války. Začíná tak propadat propagandě a zjistí, že je mnohem výhodnější šikanovat než být šikanovaný: udává ty, kteří nejsou dost zapálení pro věc, zastrašuje ty, které vnímá jako méněcenné. A jak v něm postupně utichá svědomí, začíná z něj jít hrůza.

Nikdy sice nevystřelil, ale podílel se na smrti mnohých. Od vlastní…

I_obalka_R24
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R24
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte