Alien: Covenant
Vetřelec • Autor: Landmark, Profimedia

Kamera pluje prázdnou vesmírnou lodí. Snímá potemnělé koridory občas osvícené tlumeným červeným světlem a lemované spletí potrubí a kabelů. Zabere dva bílé pláště visící před kovovými dveřmi. Klouže po přístrojích a opuštěném hrnku na palubní desce. Na monitoru naskočí jméno Nostromo. Nato se kamera proplíží do sálu, který se rozsvítí do čistě bílé. V hibernačních boxech se začíná probouzet posádka a spolu s diváky ji čeká hrůza, před níž není kam uniknout.

Tak začíná Vetřelec, snímek Ridleyho Scotta z roku 1979, jenž dodnes fascinuje zachycením strachu z neznámého, ale také film, který – jak se ukazuje – byl ve správný čas na správném místě. Režisér se ke svému zřejmě nejznámějšímu titulu vrátil již podruhé v poslední době. Nový snímek Vetřelec: Covenant opakuje řadu motivů z „jedničky“, a vybízí tak k otázce, čím byl průlomový snímek, který se posléze rozrostl za přispění jiných tvůrců na celou sérii. Do análů je zapsán jako milník ve vývoji sci-fi a film, který boural bariéry v zobrazování žen. Obojí je ovšem třeba brát s rezervou – na některých filmech je nejzajímavější, jak si je pamatuje historie.

49C_varianta_20th century fox
Vybíjená opět začíná.

Filmové kopance

Kdo by to neznal. Obchodní loď Nostromo s nákladem rudy zachytí cestou na Zemi nouzový signál. Posádka se vypraví na planetu, kde narazí na mimozemský život v podobě pulzujících vajec. Z jednoho vyskočí tvor, který se přichytí na tváři astronauta – a monstrum, jež se z…

I_obalka_R21
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R21
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte