Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Podsvětí

Michal Šefara

57_podsveti
Michal Šefara: Podsvětí

Praha je pro městskou fantasy a tajemné příběhy ideální lokací, ale spisovatelé si vesměs vykračují křivolakými uličkami Starého Města. Mladý autor Michal Šefara románem Podsvětí ukázal, že na temný příběh je jedno místo ještě vhodnější – pražské podzemí, konkrétně metro, jež imaginaci autorů dosud unikalo. Stačilo mu nastudovat si reálie a vypustit do děje pár postav, které si s sebou nesou nějaký stín. Všechny přitahují tunely metra, odkud se ozývají znepokojivé hlasy a které se v poslední době stávají dějištěm podivných obřadů kultu vyvolávajícího antické mýty.

V poslední době se ve zdejší próze docela daří „literatuře občanského neklidu“ a Podsvětí do ní dokonale zapadá. Jsme pár let v budoucnosti: Evropská civilizace se hroutí, v geopoliticky žhavých lokalitách propukají války a lidé jako policista Kerber, jeden z hrdinů, mají čím dál více práce udržet pořádek. Neklid je zde nahlížen především jeho okem, a tak se dostáváme k diskutabilnímu úhlu pohledu: násilnosti a společenský rozklad jsou spojovány nejčastěji s bezdomovci či narkomany, kteří se stahují pod zem. Proti nim Šefara téměř modelově staví charaktery „obyčejných“ lidí, kteří se neodrodili základním hodnotám, byť měli v životě smůlu. Autor žil v Ostravě a romanticky vykresluje zejména obyvatele tohoto města jako podzemím zocelené charaktery, jež unesou mnohem větší tíhu temnoty.

Román je jedinečný prací se známou, přesto neznámou lokací. Styl i budování zápletky nicméně prozrazují…

I_obalka_R21
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R21
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte