Jmenovani vlady
Autor: Milan Jaroš

Nahrávka zachycující ministra financí Andreje Babiše v tajné debatě s žurnalistou jeho novin o tom, jak „pouštět“ kompromitující materiály na politickou konkurenci, zafungovala jako nálož: nejvíc ublížila těm, co stáli nejblíž. Žurnalistu za neetický rozhovor se šéfem vyhodili z MF DNES a Babiše nahrávka připravila o ministerský post – což způsobilo vzrušené otřesy ve společenské atmosféře. „Je celkem pozoruhodné, co se autorovi nelegální, anonymní a nevíme jak autentické nahrávky podařilo,“ říká lidovecký poslanec Ivan Gabal. „Dokonce se díky tomu sešla sněmovna, což považuji za ohrožení demokratických zvyklostí, a o to více by mě zajímalo, kdo nahrávku pořídil a co tím sledoval.“ Od publikace prvního Babišova odposlechu uběhly už tři týdny, ale odpověď na Gabalovy otázky zatím neexistuje.

Připustit úmysl destabilizovat

„Bylo by dobré připustit, že nahrávky pořídil a upravil někdo s úmyslem poškodit vrcholného politika, že tím někdo chtěl destabilizovat vládu, a z tohoto pohledu si myslím, že by naše instituce měly jednat,“ říká senátor František Bublan, nestor mezi tuzemskými odborníky na bezpečnost.

Minulý týden se kvůli nahrávkám sešla Bezpečnostní rada státu. Dohodla se, že policie prověří jak podezření, že ministr Andrej Babiš porušil zákon a pročítal si na schůzce s novinářem svého deníku části tzv. živého spisu (v tomto případě dokumentů týkajících se vyšetřovaného případu „Beretta“, kde je obviněna například bývalá státní zástupkyně…

I_obalka_R21
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R21
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2824

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte