18-kom
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Oblíbenou formou sebeprezentace politiků se v českém prostředí stalo tvrzení, že se dotyčný nebojí mít na nějaké téma silný názor. Slyšíme jich každý den spoustu a velmi různých – na Babiše, opravu dálnice D1 nebo třeba sňatky homosexuálů.

Pak ovšem existují témata, na něž mají politici také silný názor, ale všichni stejný. Tak třeba kvóty pro uprchlíky: jde o solidární řešení migrační krize, které má svou nepochybnou logiku. Přesto ho všichni sborově odmítají. Nebo – evropská směrnice o zbraních. Zakazuje typy rychlopalných zbraní, jaké u nás nikdo nepoužívá k běžnému lovu nebo sebeobraně. A přesto slyšíme od politiků jednotné odmítnutí a nově i přitakání plánu podat žalobu k Soudnímu dvoru EU.

Jak je to možné? Proč nám naši volení zástupci nenabízejí obvyklou paletu názorů, ale jen různé odstíny téhož? Vypadá to jako nepodstatný detail, ale historickou zkušeností vycvičené radary by nás měly varovat. V Česku se totiž opět rodí legendy, s nimiž je příliš rizikové nesouhlasit.

Proč nejsme vhodní

Tu nejmarkantnější bychom mohli volně převyprávět zhruba takto. Německá kancléřka Angela Merkel nejdřív lehkomyslně pozvala do Evropy statisíce potenciálně nebezpečných muslimských uprchlíků. Pak spolu s dalšími evropskými lídry navrhla, že se o ně společně podělíme. Čeští politici spolu s kolegy z visegrádských zemí toto zjevné nebezpečí srdnatě odmítli a začali mluvit o tom, že se budeme bránit – na hranicích i ve svých městech. A brzy nato přišla zmíněná směrnice…

I_obalka_R18_oprava2
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R18_oprava2
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1560

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte