Kultura

StArt. Sport jako symbol ve výtvarném umění

Původně vyšla anglicky při příležitosti olympiády v Riu, teď je k dispozici i v češtině. Je to dobře: sborník StArt je mnohem víc než výpravnou publikací, kterou v Brazílii Český olympijský výbor rozdával partnerům. Je to fundovaná práce Ústavu dějin umění, která naši uměleckou ikonografii posunula o skok daleký dopředu.

Mezi kapitolami o formování moderního sportu mezi aristokracií, jeho nadšeném přijetí výtvarnou avantgardou či o zneužívání k propagandě vyniká kapitola editora svazku Rostislava Šváchy. Věnovaná je sportu coby šlechtiteli těla a výmluvná je už vstupní ilustrace. Zakladatel Sokola Miroslav Tyrš je na kresbě Antonína Waldhausera zachycen nahý v reprezentativním postoji chasníka, kterému by fyziognomii záviděl i Láokoón bojující s hady. Což byla druhá oblíbená postava fascinující českou kulturu, jež hledala tělesný ideál v antice.

Blíž to ale měla do první sokolské tělocvičny kousek od (později vybudovaného) Národního muzea. V hale postavené Vojtěchem Ignácem Ullmannem v roce 1863 měli ostatně sportovci sloužit jako výstavní exponáty – proto má prosklenou střechu jako v galerii a v prvním patře je obehnaná emporami jako na divadle. Sem docházeli trénovat klíčoví sochaři sklonku 19. století Bohuslav Schnirch a Josef Václav Myslbek, tady ostatním předcvičoval génius akademické malby František Ženíšek, vášnivými sokoly byli i Jan Preisler či Miloš Jiránek, reformisté ze spolku Mánes.

Není divu, že se vypracovaná tělesnost prosadila nejen v…

I_obalka_R18_oprava2
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R18_oprava2
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1713

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte