Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Fokus

Manželce Marilyn, sobě Ádu

Trička s Hitlerem si od nás kupují obyčejní lidé, říká majitel nakladatelství Naše vojsko Emerich Drtina

17-profil-nasevojsko
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Nakladatelství Naše vojsko sídlí v nově opraveném bývalém drážním domě v pražských Vršovicích. Návštěvníka hned po vstupu do budovy vítají velké černobílé obrazy známých historických postav: Josif Stalin, Tomáš Garrigue Masaryk, Saddám Husajn, Marilyn Monroe. V kanceláři majitele firmy pak „výstava“ pokračuje – z obrazů tu shlíží černobílý Karel Gott, Miloš Zeman a Vladimir Putin. Stejné malované portréty, jako visí na zdech jeho sídla, nechalo Naše vojsko vytisknout také na hrnečky a trička a prodává je ve svém knihkupectví a v e-shopu. Když však letos v únoru do nabídky přidalo také hrnečky a trička s nacistickým vůdcem Adolfem Hitlerem a o pár týdnů později s říšským protektorem Reinhardem Heydrichem, strhlo na sebe vlnu kritiky, že těmito suvenýry porušuje zákon zakazující šířit nacistickou ideologii. „Já nejsem žádný neonacista, ale obchodník. Jsou to všechno jenom předměty pro sběratele. Je to součást historie. Jestli začneme zamazávat Hitlery, tak jsme v socialismu. Protože tak se ten socialismus k nám choval,“ brání se hladce oholený podnikatel Emerich Drtina, který nakladatelství vlastní.

Pochod Hitlerjugend

Sběratelů, kteří si pořídili hrneček či tričko s portrétem Hitlera nebo Heydricha, se prý za dva měsíce prodeje našlo několik stovek. Podle Drtiny to stejně jako on nejsou neonacisté, nýbrž docela obyčejní lidé. „My nepoznáme, kdo to kupuje na internetu. Ale sešel jsem se s pánem, co si objednal trička a šel si je vyzvednout. Je to profesionální hasič…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R17
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte