Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda, Společnost

Manželce Marilyn, sobě Ádu

Trička s Hitlerem si od nás kupují obyčejní lidé, říká majitel nakladatelství Naše vojsko Emerich Drtina

Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer
Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Nakladatelství Naše vojsko sídlí v nově opraveném bývalém drážním domě v pražských Vršovicích. Návštěvníka hned po vstupu do budovy vítají velké černobílé obrazy známých historických postav: Josif Stalin, Tomáš Garrigue Masaryk, Saddám Husajn, Marilyn Monroe. V kanceláři majitele firmy pak „výstava“ pokračuje – z obrazů tu shlíží černobílý Karel Gott, Miloš Zeman a Vladimir Putin. Stejné malované portréty, jako visí na zdech jeho sídla, nechalo Naše vojsko vytisknout také na hrnečky a trička a prodává je ve svém knihkupectví a v e-shopu. Když však letos v únoru do nabídky přidalo také hrnečky a trička s nacistickým vůdcem Adolfem Hitlerem a o pár týdnů později s říšským protektorem Reinhardem Heydrichem, strhlo na sebe vlnu kritiky, že těmito suvenýry porušuje zákon zakazující šířit nacistickou ideologii. „Já nejsem žádný neonacista, ale obchodník. Jsou to všechno jenom předměty pro sběratele. Je to součást historie. Jestli začneme zamazávat Hitlery, tak jsme v socialismu. Protože tak se ten socialismus k nám choval,“ brání se hladce oholený podnikatel Emerich Drtina, který nakladatelství vlastní.

Pochod Hitlerjugend

Sběratelů, kteří si pořídili hrneček či tričko s portrétem Hitlera nebo Heydricha, se prý za dva měsíce prodeje našlo několik stovek. Podle Drtiny to stejně jako on nejsou neonacisté, nýbrž docela obyčejní lidé. „My nepoznáme, kdo to kupuje na internetu. Ale sešel jsem se s pánem, co si objednal trička a šel si je vyzvednout. Je to profesionální hasič…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.