Teď už je Turecko v rukou jediného muže. Prezident Recep Tayyip Erdoğan přehodil výhybku ve směřování země, pryč od mnohdy nedokonalé, nestabilní, ale ve svých ambicích demokratické a prozápadní republiky. Nyní se nezadržitelně ubírá směrem k režimu, který známe ze současného Ruska.

Je to škoda, a to nejen kvůli pragmatickým geopolitickým zájmům Západu. Definitivně se rozplynula naděje, k níž se v prvních deseti letech Erdoğanovy vlády upínali turečtí liberálové i většina seriózních evropských médií včetně Respektu. A to, že se Turecko vedené islamistickou politickou stranou AKP může stát místem smíření islámu a demokracie a vzorem pro sousední blízkovýchodní region. Nakonec je to naopak: model vlády silného muže se od arabských sousedů přesouvá i k Bosporu.

Nerovné podmínky

Půlka Turecka by s tímto hodnocením nesouhlasila. Upřímně věří, že si předminulou neděli v referendu o ústavní změně odhlasovali skutečnou demokracii. Příští roky však ukážou, že se mýlí a podceňují význam nezávislých institucí i nebezpečí koncentrace moci. Okolnosti konání referenda naznačují, že prezident Erdoğan již nedopustí, aby byl u voleb poražen.

V zemi platí výjimečný stav, po loňském neúspěšném vojenském převratu panuje vypjatá nacionalistická atmosféra, kritici Erdoğana jsou z nejvyšších vládních míst i médií označováni za vlastizrádce nebo pomocníky teroristů. Mediální pokrytí předvolební kampaně pak bylo zcela jednostranné. The Economist cituje výzkum, který v březnu…

I_obalka_R17
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R17
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1460

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte