Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Schovej stehýnka

Žežulička zakukala, by se každá dívka česká cudně oblékala a nikomu nic neukazovala. Kuku, kuku, nekoukej, kluku. Málo se ví, že právě báseň Žežulka připisovaná Elišce Krásnohorské, někdy též Sofii Podlipské, publikovaná poprvé v almanachu Skromné (o)děvy, dala vzniknout novému trendu. Ženy české, oblečte se. Jistěže, dlouho vám říkali, ať nosíte mini s tangy a že je vaší vlasteneckou povinností být sexy kočky a líbit se každému junáku. Ale teď přichází nová móda a s ní nadnárodní obrození. Nová žena je oblečená jako z vyšší dívčí. Modest fashion, modest chic, skromná či též zdrženlivá móda, to jsou límečky, dlouhé rukávy a sukně pod kolena, jak to měla ráda Eliška se Sofií.

Ale není to jen inspirace minulostí. Souvisí také s nárůstem vlivu muslimek na módu. Mipsterky (muslim plus hipster) a hidžábisti (hidžáb plus fashionista) již vytáhli nosočistopleny. A mávají starým stereotypům: už nechtějí být schované v pytli. Módní firmy jim vyšly vstříc: od Dolce & Gabbana po H&M a Uniqlo nabízejí cudné, a přitom módní oblečení včetně pokrývek vlasů v různých cenových kategoriích. Cestu jim ukazuje Vogue. Z módní bible je teď módní korán, začala vycházet edice Vogue Arabia.

Ovšem i celá západní popkultura se oblékla. Zpěvačka Rihanna v roce 2014 přebírala cenu pro módní ikonu od CFDA (Rada amerických módních návrhářů) oblečená v róbě, která byla tak upnutá a průhledná, že skoro nebyla. V roce 2016 si na předávání jiné módní ceny za svůj návrh bot oblékla…

I_obalka_R16
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R16
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1220
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte