Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Od začátku mě to bavilo

Hudební publicista Jiří Černý je hvězdou svého oboru už šest dekád

Jiří Černý
Jiří Černý • Autor: Matěj Stránský

Pusťte to trošku víc nahlas,“ zašeptá směrem k obsluze přehrávače. Zaplněným sálem jihlavské knihovny se rozezní letitá skladba Dětský oči z repertoáru kapely George & Beatovens a zaburácí o poznání silněji, než by si ji většina z šedesáti zúčastněných pustila doma. V tu chvíli Jiří Černý založí ruce a nakloní hlavu. Zaposlouchá se do zpěvu Petra Nováka a na jeho tváři se objeví spokojený výraz.

Poslechových pořadů pro veřejnost, kdy pouští svou oblíbenou hudbu a hovoří o ní, absolvoval už přes čtyři a půl tisíce. A pořád jich má na každý rok naplánováno nejméně stovku. Přitom s nimi začal v roce 1971 z nouze, když byl vyhozený z Československého rozhlasu za to, že v reakci na srpnovou okupaci pustil v hitparádě Houpačka píseň Běž domů, Ivane. Očekával, že po sametové revoluci, kdy si každý může bez obtíží opatřit jakoukoli hudbu, poptávka po podobných spikleneckých setkáních ustane. Zážitek společného poslechu písní se však neomrzel. Baví nejen publikum, ale především Černého: ani po těch šestačtyřiceti letech na cestách s kufrem vinylů a později cédéček na něm není znát rutina, natož únava.

Když pak distingovaný jednaosmdesátiletý publicista začne po úvodní písni hovořit o svém prvním setkání s bledolícím, tichým, přesto sebevědomým Petrem Novákem, vyvstává před posluchači nejen portrét zpěváka, ale také plastický obraz beatové Prahy první půle šedesátých let. Cloumal jí rokenrol Pavla Bobka či Pavla Sedláčka, doba swingu a bigbandů se poroučela, ke…

I_obalka_R16
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R16
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1354
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte