Sjezd ČSSD, 10.3.2017, Brno
Kdo chce chalupu, ať zvedne ruku. (Jiří Zimola uprostřed) • Autor: Matěj Stránský

Nechce se věřit, že strmá politická dráha Jiřího Zimoly by měla skončit právě tady. Jeho nový dům na Lipně vypadá vkusně a precizně, ale svými proporcemi a okolím v ničem nenaplňuje představu o nemovitosti, kvůli které by přední politik chtěl riskovat celou svou dosavadní kariéru.

Horská chalupa, kterou pro Zimolu staví jeho podřízený z jihočeského nemocničního holdingu, zabírá v přehuštěném rezidenčním rezortu jen malou plochu pod sto čtverečních metrů. Voňavou šumavskou louku nebo uklidňující výhled do krajiny by tu návštěvník hledal marně. Stavba samotná se jeví jako regulérní rodinný dům, materiály i úroveň zpracování vypadají zvenčí prvotřídně, ale bezprostřední okolí sráží celkový dojem o několik pater dolů.

K plotu je to přes úzký pás trávy jen pár kroků, na hladinu Lipna v údolí může majitel kvůli husté zástavbě vidět leda z podkroví. Z boku je navíc objekt namáčknutý k úzké silnici, po které každou chvíli projíždí do hor autobus, kamion nebo kvílící čtyřkolka s vlekaři a s nákladem koloběžek pro první jarní návštěvníky nedalekého horského střediska. Jedno úzké parkovací místo mezi chatou a silnicí je tentokrát prázdné.

„Viděla jsem ho tu tak dvakrát. Konečně hezký chlap v politice, a teď je s ním konec,“ lituje padlého hejtmana jeho sousedka. Kvůli eskalující aféře s domem Zimola minulý týden oznámil konec na postu šéfa kraje. Nejde totiž jen o jednu nemovitost – lapálie s domem bude nakonec možná jen dílčí, byť chytlavou a symbolickou epizodou v divočejším…

I_obalka_R16
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R16
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundrao

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte