Viktor Orbán má příručku autoritářských vládců načtenou. Po ovládnutí médií, státních institucí a po zničení opozice se teď chystá na poslední ostrov, který nemá pod svou kontrolou. Středoevropská univerzita (CEU), financovaná finančníkem Georgem Sorosem, kterou chce z Budapešti vystrnadit pomocí účelového zákona, je nejviditelnější symbol a kapitální kousek. Pokud si chtěl také otestovat, jak se jeho pokusům vzepře maďarská veřejnost, může být zatím spokojený.

Šlechetnost až na konec

Vytvořit obraz nepřítele, který neškodí jen Orbánovi, ale přímo samotnému Maďarsku, je pro tamního premiéra vyzkoušená a úspěšná taktika. V jeho prvním funkčním období to byla levicová opozice. Takový nepřítel už dnes ale nedává smysl, opozice je v Maďarsku skoro bez významu. Teď přišly na řadu „cizí nelegitimní vlivy“. Tedy Brusel a nevládní organizace se svými sponzory zpoza maďarských hranic. Kdo je pro ně, je proti vlasti a národu, říká vláda. A zosobněním všeho tohoto cizího a zlého je v Maďarsku už několik měsíců George Soros, podporující přes své mezinárodní nadace a fondy (nejen) maďarské nevládky.

CEU je mezinárodní směsice, její absolventy by jedni označili jako otevřené, vzdělané lidi přísahající na západní hodnoty, druzí za kosmopolitní unifikovanou elitu přísahající na přežilý světový řad. Viktor Orbán patří mezi ty druhé a v CEU mu vyrůstají protivníci. Samotná existence této školy v Budapešti posledních let je vlastně anomálie, stejně jako je v celomaďarském ohledu…

I_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

zástupce šéfredaktora, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1535

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte