10_prezident_foto_archiv Petra Pánka
Petr Pánek

Co bych dělal jako prezident? Úvaha o tom, jakým prezidentem bych být chtěl a co bych dělal, je důležitější a složitější, než jakým bych být nechtěl a co bych rozhodně nedělal. Ostatně vymezit se třeba oproti tomu současnému není zase takový problém.

Tak předně bych využil skutečnosti, že prezident u nás nemusí být až tak manažerem (jako předseda vlády nebo ministr), nemusí se věnovat operativě a každodenním problémům, složitostem řízení státu a udržení jej v chodu. To dává velké možnosti.

Zaměřoval bych se na směřování naší země, její pevné ukotvení a důstojnou roli ve společenství demokratických států sdílejících hodnoty, ze kterých vychází i naše země. Neméně důležitým úkolem je také tyto hodnoty srozumitelně definovat a popularizovat. Výrazně bych se zapojil do upevňování svazku evropského společenství, jelikož jeho rozpad považuji za největší bezpečnostní riziko této země a tohoto regionu. Že společenství nefunguje dobře, že má mnoho šrámů, které si vesměs sami vytváříme, to ještě neznamená, že bychom jej měli rozbíjet.

Dále by to byly vztahy mezi lidmi. Vyhlásil bych nekompromisní boj intoleranci, předsudkům všeho druhu, rozsévání strachu a nenávisti, snažil bych se o maximální míru empatie a vzájemného pochopení, naslouchání si a respektu, bez čehož se naše společnost řítí do katastrofy. Svět má být barevný, uniformita ohlupuje, vytváří apatii a uzavřenost. Roli prezidenta vidím v otupování hran a sjednocování než v rozdělování společnosti a nálepkování…

I_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte