Hloupějším rozsudkem snad ani soud s třemi členy skupiny Ztohoven skončit nemohl. Ačkoli se do toho soudkyni Šárce Šantorové viditelně nechtělo, rozdala minulý týden aktivistům šestiměsíční podmínky za to, že při své známé diverzní akci vyměnili nad Pražským hradem prezidentskou standartu za rudé trenky. Nechtělo se jí do toho kvůli tomu, že už je dvakrát osvobodila, ale vyšší instance jí rozsudek vždycky vrátila k přepracování. A to by se podle ní stalo i teď.

Pošlapání střechy, rozstříhání praporu a zejména výsměch hradnímu pánovi je tedy odteď trestným činem. Soudy mají vést k výchově a nápravě odsouzených, čili by se nyní mělo od Ztohoven očekávat, že už nikdy nebudou lézt tam, kam se nesmí, a nebudou si dělat legraci z toho, komu to sahá na majestát. Tohle však určitě nečeká ani žalobkyně Zuzana Beňová, která svou kolegyni Šantorovou tlačila ještě k vyšším trestům. Leitmotivem činnosti Ztohoven je přece vzdor vůči „systému“. Ať už si pod tím slovem představíme cokoli, hledají slabá místa v pravidlech, která jsme si jako společnost nastavili, napadají je a pomocí nich se snaží dokázat, že jsme to tady celé postavili na vodě.

A co teď Ztohoven z nejvyšších míst, na jejichž směšnost upozorňují, slyší? Akce proti Miloši Zemanovi sice podle soudkyně nikomu neublížila ani nic neponičila do té míry, aby kvůli tomu musela mít trojice zápis v trestním rejstříku. Ale stejně je k němu odsoudila. Čili ačkoli neudělali nic špatného, holt už tu máme takovou dohodu, že stejně…

I_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1827

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte