The Road To The Turkish Referendum
Ankara • Autor: Getty Images

V Ankaře je lepší jídlo, nižší ceny a příjemnější lidé než v Istanbulu,“ říká mi turecký známý – a má pravdu. Vynikající čaj stojí pár drobných, olivy a ovčí sýr k snídani jsou splněný sen. Zahrádky restaurací jsou plné dlouho po půlnoci, stánky s květinami mají otevřeno skoro stejně dlouho. Při večerní procházce nepříliš krásným, ale živým centrem města nelze minout tančící a zpívající skupinu mladých lidí, ke kterým se přidávají kolemjdoucí a nakonec i já. Přesto je zřetelné, že současné Turecko má řadu neuralgických bodů, a téma budoucnosti a charakteru země v hlavním městě rezonuje silně. Evropanovi je na první pohled nápadný obrovský počet tureckých vlajek umisťovaných z veřejných i soukromých popudů. Jsou v dlouhých šňůrách nataženy přes přechody, alespoň jedna visí z balkonu každé z četných novostaveb, vidím je na zadních sklech aut, maličká červená vlajka s půlměsícem vlaje i na obrázku na papírových ubrouscích. Obří vlajky zdobí také monumentální mešitu v centru města.

„Ještě nedávno to byla nejnovější mešita v Ankaře, teprve pár měsíců stará, když jsem tu v roce 2015 byl,“ říká mi můj zkušenější kolega. „A vlajky na ní tehdy nevisely.“ Dnes již prvenství nedrží: novější mešita pro čtyři tisíce lidí vyrostla v komplexu prezidentského paláce vedle operního sálu, botanické zahrady a bunkrů pro případ jaderné války. Areál svými rozměry městu jasně dominuje, i když je stranou centra. Oficiálně se mu říká Ak Saray, Bílý palác, ale opozice mu škodolibě přezdívá Kaç-Ak…

I_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte