49A_foto_Václav Jirásek
František Skála • Autor: VÁCLAV JIRÁSEK

Je to jako vrátit se v čase o třináct let zpátky. V sobotním pozdním odpoledni chybí do zavíračky pouhá hodina, ale před vstupem na výstavu se u pokladny stále tvoří fronta až ven ze dveří. Takhle to v roce 2004 vypadalo v Galerii Rudolfinum a takhle to nyní vypadá ve Valdštejnské jízdárně. O ojedinělý zájem českého publika o výtvarné umění se v obou případech stará tatáž osoba – František Skála.

Projekt jednašedesátiletého výtvarníka s lakonickým názvem Jízdárna dokládá, že vlastní celoživotní fascinaci hraničící až s obsesí můžete přenést na několik generací svých následovníků. A taky se v něm ukazuje, jak tenká je hranice mezi samotným uměním a jeho tvůrcem. Pořádající Národní galerie k výstavě nepřipravila žádnou masivní propagaci, přesto měl Skála na vernisáži kvůli své očekávané performanci plno jak Ježíš při kázání na hoře. Humor, nadsázka a teatrálnost však nejsou tím hlavním, co ke Skálovi přitahuje tolik oddaných fanoušků. Je to mix tajemství, řemeslné poctivosti, kreativity a v neposlední řadě připomínky faktu, že vzrušení autora z jeho vlastní tvorby je věc, která se dá báječně sdílet.

Kabinet konceptuálních kuriozit

Skála během vernisáže před galerií vylezl na štafle a mystifikačně oznámil svou prezidentskou kandidaturu. Vzápětí stejně smyšleně dodal, že se tu všichni sešli, aby společně oslavili šedesátiny jeho kamaráda Davida Vávry. V těchto dvou výrocích spočívá základ Skálova kouzla.

Vystudovaný řezbář a filmový animátor je…

I_obalka_R14
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R14
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1792

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte