Na Nové scéně Národního divadla se tento týden vyhlašují knižní ceny Magnesia Litera. Největší pozornosti se tradičně těší kategorie prózy, která má dvojnásobek nominovaných titulů a bývá považována i za zprávu o stavu české literatury. Tentokrát vzbudilo diskusi mimo jiné to, že Jiří Hájíček vyhrál se svou novinkou Dešťová hůl titul Kniha roku v Lidových novinách, ale na Magnesii Liteře se nedostal ani do předvýběru. Následující anketa přináší odpovědi na to, co na nominacích zaujalo respondenty – a v jaké kondici je podle nich vůbec česká próza.

54_Ratajsky les
Ratajský les

EVA KLÍČOVÁ

kritička, časopis Host

Kdybychom nedělali tlusté čáry, nemuseli jsme tu tak zamrznout. Takže zatímco Semelová & spol. nám v médiích pravidelně připomínají, co je demokracie, a hradní družina si za pomoci proruských dezinformačních webů užívá poslední tematickou party jako za starých časů, spisovatelé – též se zpožděním, v jakémsi echu 20. století – komunisty a jejich náturu naopak demaskují. Alespoň tedy dva z šesti nominovaných titulů (Ratajský lesVšechno je jenom dvakrát). Ten třetí je z jakési nouze ctnosti tak symbolický, že těžko říct, o čem vlastně je, nicméně postsocialistický je rozhodně taky (Jezero). Následují dva, řekněme, strukturně rozvolněné texty. Jeden „psychiatrický“ (Voliéry), druhý nepokrytě alkáčský (Nikdy nebylo líp) – a oba…

I_obalka_R14
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R14
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte