Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Nenašli jste, co hledáte?

Napište na [email protected]

Komentáře, Politika

Eva jde do světa

Následující řádky mají dodat odvahu eurohujerům

Na otázku výzkumné agentury Eurobarometer, jaký byl přínos Římské smlouvy pro budoucnost Evropy, odpovědělo 58 procent Čechů, že „pozitivní“, a 22 procent „negativní“. Skóre 58 : 22 dokumentu, z něhož se postupně vyvinula dnešní Evropská unie – to je z české perspektivy vřelé ocenění. Hodnotíme-li to ale v celoevropském kontextu, mají Češi nejzápornější pohled ze všech členských společností Unie. Méně „negativních“ hlasů dali na otázku Eurobarometru dokonce i Britové, kteří jsou přitom už na cestě ven.

I když se evropští výzkumníci neptali na obecný vztah k členství v EU a odpovědi tak dost možná ovlivnila neznalost dokumentu z roku 1957, faktem je, že výrazně pozitivnější roli Římské smlouvě přisoudili i Maďaři (73 procent), Poláci (71 procent) a Slováci (64 procent). Je tedy jasné, že čísla odrážejí spíš obecný vztah k evropskému spolku než k jeho zakládající smlouvě. A o to právě jde.

I ty, Olympe

Poláci a Maďaři mají posledních několik let euroskeptické vlády a vedou s EU ostré spory. Přesto obyvatelé obou visegrádských zemí považují EU víc za svoji než my. Strukturou ekonomiky a i nynější vládou je přitom Česko víc proevropské než zbytek visegrádu – a také než Velká Británie. Českou populací to ale nijak neprostupuje.

Důvodem je nulová proevropská debata v Česku. Od výsměchu a nekonečných stížností na „bruselské byrokraty“ za vlád ODS jsme se dostali k současnému evropskému tichu. Na českém poli chybí strana s jasnou proevropskou politikou a agendou,…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].