59A_profimedia
Úděl dnešního člověka. • Autor: All Canada Photos, Profimedia

Americký novinář Thomas Friedman se rád vyjadřuje obrazně. Ve své nejnovější knize tak „posadí“ čtenáře do nadupaného auta a nechá pomyslného řidiče sešlápnout plyn. Vůz vystřelí, prudká akcelerace vmáčkne všechny do sedadel, cestující zavýsknou vzrušením. Takové povyražení obvykle trvá pár vteřin, každý ví, že pak se možnosti motoru vyčerpají a vůz přejde do rychlého, ale plynulého tempa. Jenže tentokrát nic. Auto pořád zrychluje. Všichni jsou vmáčknutí do sedadel a krajina za okny utíká čím dál zběsileji. Nikdo už se nesměje, zábavu střídá údiv, nervozita a pak svíravá úzkost. Tohle přece není normální. Kam se řítíme?

A tohle se podle Friedmana děje každému z nás dnes a denně. Donekonečna zrychlující se auto je naše doba; nikoli rychlá, ale stále zrychlující, dokonce čím dál rychleji zrychlující.  Kniha, v níž tohle všechno popisuje, má název Thank You for Being Late (Díky, že jste přišel pozdě) – takže je hned jasné, že čas hraje ústřední roli. Podtitul sice konstatuje, že se jedná o průvodce optimisty po prosperitě v době zrychlení, jenže komentátor The New York Times a autor několika světových bestsellerů se už technooptimistou nenazývá. Stavěl se vždy za otevřený svět, fandil pokroku a globalizaci; věřil, že otevře cestu k prosperitě lidem na celém světě. Ale něco se změnilo.

V úvodní scéně své nejznámější knihy Svět je plochý, kde v roce 2005 světu možná poprvé srozumitelně vysvětlil globalizaci, odpaloval Friedman golfové míčky s kapitány…

I_obalka_R14
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R14
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1838

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte