debata, uprchlíci
Jinde a jinak. (Tomáš Haišman) • Autor: MFDNES + LN, Profimedia

Je to docela paradox. Dlouholetý ředitel azylové a migrační politiky na ministerstvu vnitra je známý svými tvrdými slovy na adresu válečných běženců. V brzké době se ale zřejmě stane nejvyšším zástupcem českého státu v zemi, která se zrodila z války a stala se symbolem uprchlictví v Evropě devadesátých let. Vysoký úředník Chovancova úřadu Tomáš Haišman se podle informací Respektu stane šéfem české ambasády v kosovské Prištině.

Že má šedesátník Haišman zájem zakončit svoji kariéru na diplomatické misi, informovalo před časem několik médií. Tehdy se spekulovalo zejména o místu velvyslance v Černé Hoře. Haišman to však odmítl se slovy „mluvilo se o jiné destinaci a nebyl to post velvyslance“. Podle našich informací z prostředí diplomacie má jít o místo vedoucího velvyslanectví v Kosovu na úrovni chargé d’affaires, nikoli ambasadora.

Zdánlivě nesrozumitelné slovíčkaření skrývá politický střet. Formálně nižší diplomat, chargé d’affaires, vykonává v praxi tu samou práci jako velvyslanec. K jeho jmenování však stačí v českém ústavním pořádku podpis ministra zahraničí, zatímco jmenování velvyslance musí svým podpisem stvrdit premiér a prezident. Protože však Miloš Zeman, na rozdíl od české vlády, neuznává stát Kosovo – mluví o něm jako o „islamistické teroristické diktatuře financované narkomafií“ –, nikdy by, jak potvrzuje jeho mluvčí Jiří Ovčáček, nejmenoval žádného velvyslance pro Kosovo. Hlavou české ambasády v Prištině je proto nyní chargé d’affaires a diplomat s touto…

I_obalka_R13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1223

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte