Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Fokus

Svět na baterky

Americký fyzik něco převratného chystá

U.S. President Obama presents the National Medal of Science award to Dr. John Goodenough,…
Tak akorát. Bude líp. (John Goodenough) • Autor: REUTERS

John Goodenough nese jméno, které v jeho rodné angličtině odkazuje k průměrnosti. „Dosti dobrý“ (jak by se fyzikovo příjmení doslova přeložilo do češtiny) znamená prostě „tak akorát“, dostatečný, aby obstál, ale vlastně taky nic moc navíc. Tak trochu jako dosud největší vynález v kariéře tohoto nositele, lithium-iontová baterie, kterou jistě většina z nás zná, protože bez ní by nefungovaly naše mobily, laptopy či MP3 přehrávače. Dobíjecí baterie byla rozhodně převratným průlomem ve vývoji technologií na konci minulého století. Bez ní bychom pravděpodobně dodnes nosili v tašce walkmany velké jako menší cihlička, rozměrné laptopy by bez šňůry vydržely pár desítek minut a přenosné telefony, pokud by existovaly, bychom nejspíš vláčeli přepásané na hrudi, jako když kdysi udatní muži z Horské služby vystavovali na odiv svoje veřejnosti nedostupné vysílačky. John Goodenough umožnil revoluci spotřební techniky v řádu stovek miliard dolarů, z nichž díky zapeklitým právním okolnostem nikdy neviděl jediný dolar. Stejně tak na něj nevyšla řada při udílení Nobelovy ceny.

I jeho vynález, spočívající ve využití zkušeností s oxidy kovu pro konstrukci bateriové katody, jakkoli skvělý, je dodnes tak nějak „good enough“ a nic více. Malé dobíjecí baterie, stále výkonnější a spolehlivější neumožňují to nejdůležitější – zbavit lidstvo závislosti na spalování fosilních paliv. Automobil vybavený elektromotorem, jemuž dodává energii nejmodernější varianta Goodenoughova vynálezu, jezdí tiše a…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R12
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte