U.S. President Obama presents the National Medal of Science award to Dr. John Goodenough,…
Tak akorát. Bude líp. (John Goodenough) • Autor: REUTERS

John Goodenough nese jméno, které v jeho rodné angličtině odkazuje k průměrnosti. „Dosti dobrý“ (jak by se fyzikovo příjmení doslova přeložilo do češtiny) znamená prostě „tak akorát“, dostatečný, aby obstál, ale vlastně taky nic moc navíc. Tak trochu jako dosud největší vynález v kariéře tohoto nositele, lithium-iontová baterie, kterou jistě většina z nás zná, protože bez ní by nefungovaly naše mobily, laptopy či MP3 přehrávače. Dobíjecí baterie byla rozhodně převratným průlomem ve vývoji technologií na konci minulého století. Bez ní bychom pravděpodobně dodnes nosili v tašce walkmany velké jako menší cihlička, rozměrné laptopy by bez šňůry vydržely pár desítek minut a přenosné telefony, pokud by existovaly, bychom nejspíš vláčeli přepásané na hrudi, jako když kdysi udatní muži z Horské služby vystavovali na odiv svoje veřejnosti nedostupné vysílačky. John Goodenough umožnil revoluci spotřební techniky v řádu stovek miliard dolarů, z nichž díky zapeklitým právním okolnostem nikdy neviděl jediný dolar. Stejně tak na něj nevyšla řada při udílení Nobelovy ceny.

I jeho vynález, spočívající ve využití zkušeností s oxidy kovu pro konstrukci bateriové katody, jakkoli skvělý, je dodnes tak nějak „good enough“ a nic více. Malé dobíjecí baterie, stále výkonnější a spolehlivější neumožňují to nejdůležitější – zbavit lidstvo závislosti na spalování fosilních paliv. Automobil vybavený elektromotorem, jemuž dodává energii nejmodernější varianta Goodenoughova vynálezu, jezdí tiše a…

I_obalka_R12
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R12
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1730

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte