Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Fokus

Svět bez ekonomického růstu?

Eseje světových myslitelů

Blbec2

Arthur Miller kdysi napsal, že „epocha končí, když vyčerpá své základní iluze“.  Teď možná končí ekonomický růst, ústřední iluze doby kapitálu.

Růst je základem všech aspektů moderní společnosti. Ekonomický růst se stal univerzálním řešením pro veškeré politické, sociální i ekonomické problémy od zlepšování životní úrovně a snižování chudoby k současnému řešení problémů se zadluženými jednotlivci, společnostmi i národy.

Všechna odvětví politiky a ekonomie mají hluboké kořeny v myšlence o silném ekonomickém růstu. Ta se pojí s vírou, že vlády a centrální bankéři mohou ekonomiku řídit tak, aby rostla. Tuto osudovou přitažlivost rozpoznal již Francis Scott Fitzgerald ve svém románu Velký Gatsby z roku 1925: „Gatsby věřil v to zelené světlo, v onu nesmírně vzrušující budoucnost, která před námi rok co rok ustupuje. Tentokrát nám unikla, ale to nevadí – zítra poběžíme rychleji, natáhneme paže dál.“

Ve skutečnosti je ekonomický růst relativně nedávný jev. Trvalo přibližně pět set let (1300–1800), než se zdvojnásobila životní úroveň, měřená z hlediska příjmu na hlavu. V letech 1800–1900 se zdvojnásobila znovu. A ve 20. století zaznamenala rapidní nárůst, vzrostla pětkrát až šestkrát. V letech 1929–1957 (tedy za osmadvacet let) se životní úroveň zdvojnásobila a dalšího zdvojnásobení dosáhla v roce 1988 (což je jednatřicet let). Od roku 1500 do roku 1820 rostla ekonomická výroba o méně než dvě procenta za století. V letech 1820–1900 se přibližně zdvojnásobila. Mezi…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R12
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte