Jens Lekman Performs At Hackney Empire In London
Ožeň se nebo se neožeň. (Lekman) • Autor: Redferns via Getty Images

Tak mi řekni, o čem to album je,“ navrhla Jensi Lekmanovi jeho přítelkyně, když panikařil, že nemá pro novou desku vhodný název. Zamyslel se: „Je o různých lidech, kteří jako kdyby seděli v čekárně a čekali, až jejich životy začnou. Pak najednou vyjde z ordinace sestra a vyzve je: Život se na vás teď podívá.“ Pohlédli na sebe s úsměvem a bylo rozhodnuto.

Ve skutečnosti je to ale trochu tak, že se spíš švédský písničkář umí důkladně podívat na život. Anglosaský svět poprvé oslnil průzračnými popovými melodiemi v polovině nultých let. Skládal je z pokleslých i grandiózních samplů, které doprovázel skvělými texty. Odpozorované a procítěné civilní příběhy plné vtipu a hořkosti v sobě nesly všeobecnou platnost, ačkoli pojednávaly o hemžení v mikrokosmu, kterým byl jeho domovský Göteborg. V tradici toho nejlepšího švédského popu Lekman propojil povznášející hudbu s depresivními texty a nejeden hudební server zařadil album Night Falls Over Kortedala mezi vůbec nejlepší desky, jaké v nultých letech vyšly. Pak ale jako kdyby Lekmanovi došel dech.

Life Will See You Now vychází po pauze, kterou poznamenala tvůrčí krize i nutnost pochopit, kým se člověk na prahu třicítky stává a o čem by měl zpívat. A Lekman vyšel z tohoto přerodu vítězně. Pokud byl dosud zdatný vypravěč a trochu sebestředný pozorovatel, na novince se ukazuje jako někdo, kdo umí skvěle naslouchat ostatním. Snaží se nejprve chápat, teprve poté začne psát písně, v nichž se obrovská lehkost potkává…

I_obalka_R10
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R10
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1520

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte