Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Kultura, Kultura, Literatura

Maličkost. Romance z času genetiky

Markéta Baňková

Markéta baňková: Maličkost.
Markéta baňková: Maličkost.

Markéta Baňková, výtvarnice zaměřená na nová média a zejména net art, vstoupila do širšího povědomí sbírkou fyzikálních bajek nejen pro děti. Její debutová kniha Straka v říši entropie, v níž zvířata luští záhady existence a fungování světa, získala Magnesii Literu pro objev roku a stala se nečekaným bestsellerem. Právě překvapivý úspěch byl pro ni výzvou k další knize, již opět doplňuje vlastními ilustracemi.

Po pěti letech tak přichází s novelou Maličkost, která je určená dospělým čtenářům a místo fyziky se zaměřuje na biologii. Hrdinou a vypravěčem je student genetiky Tomáš. Svým oborem je doslova posedlý, snad proto, že je adoptovaný. Zároveň je ztělesněním obecné představy o moderním vědci: je soustředěný na částečky a částice, lidské bytosti vnímá jako shluk „chvějících se atomů“. Jejich vlastnosti si vysvětluje s pomocí evoluční teorie a poznat člověka pro něj znamená přečíst jeho DNA. Tomášovým protipólem je profesor neurověd Koreš, patolog a jeho strýc. Čerstvě nalezený nejbližší pokrevní příbuzný je naopak prototypem renesančního vědce: má obrovský rozhled, věnuje se i umění.

Přestože do „romance“ vstupuje i krásná svobodná matka, množství pozoruhodných vedlejších postav a experimenty se zmutovanými potkany, nejzajímavější jsou právě rozhovory Tomáše s Korešem. Autorka nás skrze ně seznamuje s nejrůznějšími teoriemi a koncepty, zároveň tu spolu vedou dialog dva přístupy k poznání světa. Zatímco Tomáše pohlcují ony jednotlivosti, profesor se…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.