Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda, Politika

Brexit opravdu hrozí

Odchod z EU by Británii ublížil – a také by zasadil tvrdý úder Západu

Vzhůru do bitvy. (Cameron) • Autor: REUTERS
Vzhůru do bitvy. (Cameron) • Autor: REUTERS

Bitva konečně začala. David Cameron vyhlásil na 23. června referendum o setrvání Británie v Evropské unii a prohlásil, že bude tvrdě prosazovat, aby zůstala. To, co začínalo jako manévr, jímž chtěl udržet pohromadě svou rozdělenou Konzervativní stranu, se mění ve znepokojivě ostrý boj zblízka. Sázkové kanceláře očekávají, že Britové se rozhodnou pro Brexit – kurz na tento výsledek je 2:1. Některé odhady uvádějí, že voliči jsou rozděleni napůl. Několik ministrů vede kampaň za odchod. Možnost, že Británie se za čtyři měsíce odpoutá od evropských břehů, je docela reálná.

Byla by to špatná zpráva – nejen pro Británii. Rozhodnutí odejít poškodí ekonomiku, z krátkodobého hlediska určitě a z hlediska dlouhodobého pravděpodobně. (Když minulý týden finančním trhům došlo, že tato eventualita existuje, libra klesla vůči dolaru na nejnižší kurz od roku 2009.) Odchod by ohrozil britskou bezpečnost – a právě v době, kdy hrozby terorismu a cizích mocností jsou za dlouhá léta největší. Místo znovuzískání suverenity se Britové vzdají slova; odmítnou členství ve vlivném klubu, jehož kroky lze lépe ovlivňovat zevnitř než zvenčí. Lidé mimo Británii si říkají, jestli by se možného sebepoškození Británie neměli také obávat. Brexit by výrazně uškodil celé Evropě, kontinentu, který je i tak v úzkých. Odpojil by pátou největší ekonomiku na světě od jejího největšího trhu a vzdálil by zemi, jež má páté největší výdaje na obranu, od jejích spojenců. Chudší, méně bezpečná a nejednotná EU by zeslábla…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.