David Cameron
Autor: REUTERS

David Cameron mohl v pátek před půlnocí poslat přes Twitter spokojený vzkaz domů na ostrovy: „Vyjednal jsem dohodu, která Velké Británii zajistí zvláštní status v EU.“ Znamená to, jak premiér později rozvedl, že země za kanálem nikdy nebude součástí evropského superstátu a nikdy nepřijme euro.

Ostatní Evropané přistoupili na „brzdu“, která má bránit příliš velké migraci z ostatních zemí EU. Britové za ni mohou v příštích sedmi letech zatáhnout ve chvílích „výjimečně vysoké imigrace“ – nově příchozím pak na čtyři roky zabrání v čerpání dávek. Mění se také pravidla pro vyplácení přídavků na děti imigrantů, které nežijí v Británii, ale v jejich rodné zemi. Budou napříště vyplácené nikoli podle britských standardů, ale podle životní úrovně země, kde děti žijí. Pro nově příchozí má toto nařízení platit hned po schválení příslušného zákona; pro migranty, kteří už si v Británii vydělávají, bude platit až od roku 2020. Jiné státy EU mohou toto opatření v budoucnu zavádět také.

Tyto dvě reformy nejvíce zajímaly Česko, které bylo na čtvrtečním a pátečním summitu mluvčím postkomunistických zemí. „Původní představa Británie o tom, že by úplně zrušila vyplácení dětských přídavků do zahraničí, byla nepřijatelná,“ citoval českého premiéra server iHNed.cz. Česko se podle Bohuslava Sobotky také zasazovalo o to, aby snížení dětských přídavků nebylo precedentem pro jiné sociální dávky, což se mu podle jeho slov povedlo.

Dále dojde ke změně evropských smluv, kde bude Británie výslovně…

I_obalka_R08
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R08
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte