Kdo pořádal svatbu Kunhuty Braniborské s uherským princem Bélou? I maturant z dějepisu by zaváhal, ale milovník výtvarného umění by měl vědět: no přece její strýc Přemysl Otakar II., který obřad pojal jako sraz okolních slovanských panovníků, s nimiž chtěl v druhé půli 13. století vytvořit jakýsi „pravisegrád“. Přes statisícovou návštěvnost veselky mu to nějak nevyšlo, ale událost dodnes připomíná plátno Svaz slovanských dynastů,které je součástí Muchovy Slovanské epopeje. Soudě podle aktuálních zpráv, tuhle středověkou historku budou zanedlouho znát až v daleké Asii.

Slovanská reprezentace

Je to naprostá ironie: o soubor 20 monumentálních obrazů Alfonse Muchy stála Praha tak moc, že se o něj musela před šesti lety dokonce soudit s Moravským Krumlovem, kde byl dlouhé dekády vystavován na zámku. A jako jeho současná právoplatná majitelka (Mucha městu dílo daroval už ve dvacátých letech) teď naopak vůbec neví, co si s obří podívanou počít. Obrazy nyní visí v aule Veletržního paláce, který si pro tu příležitost pronajímá Galerie hl. města Prahy od Národní galerie. Smlouva letos končí a jak minulý týden vyšlo najevo, poté Epopej zmizí nejen z paláce, ale i z Prahy.

Národní galerie má s aulou jiné plány. A protože Praha nemá žádný jiný vhodný prostor, vedení města rozhodlo, že si dějiny Slovanstva zaslouží malé turné. Respektive pěkně velké turné: cyklus bude cestovat do Japonska, pak do Číny, v jednání jsou i zápůjčky do Jižní Koreje a…

I_obalka_R08
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R08
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1800

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte