Kultura

Praha a Brno

Roztodivná pohraničí prozkoumává biolog Jiří Sádlo v knize Praha a Brno. Ať jde o pomezí mezi Okcidentem a Orientem, řádem a chaosem, městem a venkovem, posvátným a profánním. I texty se žánrově pohybují mezi úvahami, cestopisnými reportážemi a povídkami; sám autor říká, že provádí cosi mezi kulturní antropologií, archeologií, geobotanikou a vybíráním popelnic.

Knihou čtenáře prochází postava opelichaného anděla, který se pokoušel hnízdit v kostele a kterého nakonec autor rozpoznává v sídlištním anonymovi na Jižním Městě. Na jiném sídlišti má zase dojem, že jej pronásleduje postava z Meyrinkova Golema. Sádlo jde vědomě ve stopách Ripellinovy Magické Prahy a na město se dívá ozvláštňujícím zrakem, který ve známých a všedních názvech objevuje zlověstné podtóny – a skrze nějž se i ona nudná sídliště mění v magické krajiny. Především se však Sádlo zastává všeho, co je nízké, bezvýznamné, podřadné. Přestože se pohybuje převážně Českem, s vášní a radostí tu nachází stopy chaotického Balkánu nebo obecně Východu (za bránu Orientu prohlašuje Brno). Když se prochází historickými centry a míjí starobylé budovy, nepíše o státotvornosti a národní paměti, ale zaměřuje se na jejich odvrácenou stranu – na starý chodník za pražským Klementinem pokrytý plevelem, smetím a psími exkrementy. Právě odpadky jej ostatně zajímají soustavně a dokáže k nim podat zasvěcený výklad.

Stejně tak se Sádlo zamýšlí nad koncepcemi vztahu kulturního řádu a přírodního chaosu a…

I_obalka_R07
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte