Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Hudba bílé plochy

Úspěch opery South Pole skladatele Miroslava Srnky závidí Mnichovu celý svět

49_SRNKA_HAVLIK VOJTECH
Miroslav Srnka • Autor: HAVLIK VOJTECH

Tu operu ještě nikdo nikdy neslyšel a teď tu je vyprodaný dvoutisícový sál Bavorské státní opery. Na jeviště míří osm kamer evropského televizního kanálu Arte, který chystá přenos. Skladatel Miroslav Srnka, který přípravám South Pole věnoval poslední tři roky práce, byl tak nervózní, že onen poslední lednový večer zvažoval, že na premiéru nepůjde. Přemohl se, a když tam seděl, uvědomil si, že k tomu došlo. To magické elektrizující ticho, které s orchestrem zažil během zkoušek, se podařilo přenést na publikum, které přihlíží velkolepému scénickému závodu Amundsena a Scotta o dobytí jižního pólu. Úvodní večer opery South Pole završily dlouhé ovace vestoje.

Stres spadl ze všech muzikantů i pěvců a následovala dlouhá bujará party. Srnka se z ní však krátce po půlnoci vytratil a zamířil dlouhou procházkou nočním Mnichovem ke svému hotelu. „Jsou okamžiky, kdy radost, kterou cítíte, přerůstá vaši sebekontrolu – a v tu chvíli je nejlepší být sám,“ říká čtyřicetiletý skladatel mladického vzezření s úsměvem. Důvodů k radosti má Srnka nemálo. Nestává se často, že jeden z nejprestižnějších operních domů na světě uvede v premiéře soudobou operu žijícího autora. Nestává se ani to, že by pak opera byla už v první sérii představení beznadějně vyprodaná. Takový zájem veřejnosti o soudobý kus je nevídaný nejen z české perspektivy, Mnichovu ho závidí i v Londýně či New Yorku.

Nehledě na recenze, které se většinou pohybují od vstřícných po vyloženě nadšené. Přísná…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1255
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte