7-kom-evidence
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Pokud chodíte nakupovat na trhy, bude dobré si na cestu od příštího roku přibalit i pevnější nervy. Prodavači budou muset za jakýkoli nákup třeba i desetikorunové hodnoty vytisknout a vydat účtenku. V běžných obchodech jde už dnes o samozřejmost, na trzích, zvlášť u rušnějších stánků se ale dají očekávat zmatky a možná i skutečné problémy jako výpadky systému.

Vládní koalice se totiž rozhodla silou ukončit parlamentní obstrukce opozice a protlačila hlasovací mašinerií zákon o elektronické evidenci tržeb. Pravice mluví o „černém dnu pro české živnostníky a podnikatele“. Jestli má pravdu, ukáže budoucnost. Jednu věc ale víme už teď: u sekýrování trhovců, jestli vydali, nebo nevydali účtenky, by se vláda zastavit neměla.

Útokem na zmrzlináře

Jak známo, elektronické pokladny jsou dítětem Andreje Babiše. Šéf ANO nalákal voliče mimo jiné na slib, že omezí daňové úniky a napěchuje státní kasu. Inspiroval se chorvatským systémem registračních pokladen a legendou od jednoho ze svých přátel, že takhle „chytře“ si Chorvatsko vyšláplo na nepoctivé zmrzlináře.

Babiš pak připravil systém, který v mnohých čtenářích Orwella nebude vzbuzovat jenom příjemné pocity. Hospodští, trhovci či řemeslníci budou propojeni přes internet s berním úřadem a budou mu posílat zprávy o svých transakcích. Osmělující se Velký bratr tak bude vědět, kolik přesně živnostníci vydělají, a s tím také získá sekundární informace, jako třeba kde se v danou chvíli soustřeďují zákazníci, a tedy i peníze.…

I_obalka_R07
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2474

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte