Jedním ze standardních výroků Donalda Trumpa v průběhu kampaně je tvrzení, že jaderná dohoda s Íránem je „strašná“. Začínám si říkat, jestli to náhodou není pravda, ale úplně opačně, než jak to Trump myslí. Írán dopadl mnohem hůře, než sám očekával.

Představte si sami sebe v íránské pozici. Islámská republika začala seriózně vyjednávat v roce 2013, kdy podepsala předběžnou verzi dohody. V tom roce se cena jednoho barelu pohybovala nad 100 dolary. Saúdská Arábie, velký soupeř Íránu, prosperovala a její ekonomika rostla o šest procent ročně. Rozpočet Rijádu se v roce 2013 zvýšil o 19 procent a království utrácelo na všech stranách.

Ve stejnou chvíli byl Írán izolovanou zemí s ekonomikou v recesi. Hlavním motivem k vyjednávání pro něj nebyl přístup k fondům zmrazeným v asijských a evropských bankách (ve výši 100 miliard dolarů), chtěl se především konečně vrátit na světové trhy jako druhý největší producent ropy na Blízkém východě a sklízet plody ropného boomu. Íránští představitelé v roce 2010 odhadovali, že by jejich zisky z prodeje ropy a plynu mohly do roku 2015 činit ročně 250 miliard dolarů. Právě na to spoléhali, když vyjednávali ústupky jaderné dohody.

Minulý měsíc začala íránská ropa skutečně proudit na trh, ovšem s cenou, která nedosahuje 30 dolarů. Bloomberg News vypočítal, že země na jejím prodeji vydělává 2,35 miliardy dolarů měsíčně. No není to přesně ta odměna, kterou si islámská republika od ukončení jaderného programu slibovala.

I přesto bude Írán…

I_obalka_R06
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R06
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte