Kultura

Platící hosté

Platící hosté jsou dalším historickým románem z pera britské autorky Sarah Watersové, která ve většině děl zasazuje lesbické hrdinky do dob, kdy byla homosexuální orientace tabu. Tentokrát se děj odehrává ve dvacátých letech minulého století, které představuje především jako období, kdy se hroutí třídní i genderové bariéry a poprvé výrazněji nastupuje ženská emancipace. V románu se příznačně objevují postavy neprovdaných a pracujících mladých žen, zatímco navrátilci z fronty naopak práci hledají obtížně.

Hlavní hrdinka Frances Wrayová obývá s matkou sídlo, jehož zlaté časy dávno minuly a ženy jej pronajímají „platícím hostům“. V domě, kde Frances sama uklízí, protože na služku nejsou peníze, se zhmotňuje břímě rodinného postavení, konvencí a závazků vůči matce, které leží na Francesiných bedrech. Hrdinka se zprvu jeví jako fádní a upjatá stará panna, která překročila pětadvacítku a dny tráví posluhováním matce. Postupně se však dozvídáme, že se angažovala v ženském hnutí, kvůli čemuž byla i v konfliktu se zákonem, a má za sebou milostný románek se ženou. Nepřekvapí, že k něčemu podobnému se schyluje i poté, co se do sídla nastěhuje mladý manželský pár, Lilian a Leonard Barberovi. Lilian sice pochází z opačného konce společenského žebříčku než Frances, které zpočátku není sympatická, ale nakonec jí učaruje.

Watersová je známá pečlivou snahou o historickou věrnost – k čemuž často využívá i nápodobu dobových spisovatelů a jejich děl. Nicméně tentokrát výsledek…

I_obalka_R06
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R06
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte