Poklad
Poklad • Autor: ADI MARINECI

Realita postsocialistického Rumunska má daleko k chytlavému popovému hitu Life Is Life, který zazní jako dovětek v komediální hříčce Poklad od režiséra Cornelia Porumboiua, jedné z tváří tzv. rumunské nové vlny. Namísto originální rozjuchané verze z roku 1984 od rakouské skupiny Opus tak autor příznačně sáhl po coververzi od slovinských Laibach, jež sluníčkové disko mění ve vojenský pochod, který ironicky doprovází socialistický dav doufající v lepší budoucnost k branám nevyhnutelné smrti kolektivního snažení. A tahle volba je typická nejen pro Porumboiův absurdnem prodchnutý styl, ale i pro současnou rumunskou kinematografii jako celek, v níž humor existuje hned vedle nenadálé tíže.

Podobně typický je svou jednoduchostí i příběh Pokladu zasazený do současnosti. Úředníkovi Costimu se naskytne příležitost zbohatnout na údajném pokladu zakopaném kdesi za Bukureští na zahradě domu jeho zadluženého souseda, který si od něj přišel půjčit; krize jej připravila o práci a nemůže splácet dluhy. Po počátečním odmítnutí tak Costimu svěří historku o pokladu a nabídne mu z něj půlku, pokud zaplatí detektor nutný k hledání. Prostá zápletka postupně přeroste v komentář k dnešnímu Rumunsku, jehož problémy vyvěrají stejnou měrou z transformační korupce, nespravedlivého přerozdělení bohatství země i stínů komunistické mentality.

Unikavá morálka

Poklad je čtvrtý a nejodlehčenější film režiséra Porumboiua. Spojují se v něm dozvuky černohumorné frašky debutu

I_obalka_R06
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R06
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jindřiška Bláhová

redaktorka, kultura

blahova

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte