A demonstrator holds pencils in tribute to the victims of a shooting by gunmen at the offices of…
Autor: REUTERS

Je podmračené únorové ráno a na mobilu mi vesele plápolá skvělá zpráva. Na whatsappové skupině, která se jmenuje Zprávy o stavu Jessiky, píše její přítel Paulo: „Děkuji Vám všem za Vaše modlitby! Byly vyslyšeny! Jessika je mimo nebezpečí, zítra ji propustí z nemocnice.“ Všichni Paulovi posíláme smajlíky a radujeme se. Jessica je moje studentka, je jí třicet let a prodělala vážnou mozkovou příhodu. Téměř měsíc ležela na jednotce intenzivní péče v kómatu napojená na přístroje, ale její přítel neztrácel naději. Mimo jiné zřídil pro společné přátele a známé skupinu na aplikaci WhatsApp, abychom o Jessice měli všichni zprávy z první ruky. A všichni jsme se na WhatsAppu také společně pilně modlili a posílali Jessice éterem po síti sílu do života.

Ani na chvíli mi ale nepřišlo na mysl, že modlitba na WhatsAppu je poněkud zvláštní propojení spirituality a technologií. Jenže jestli je pro současnou Brazílii něco typické, tak je to právě tohle. Propojení. Spojení. Brazilci totiž dokážou spojit a propojit naprosto neuvěřitelné věci. A pokud jde o víru nebo náboženství, skutečně nic není problém. Běžný Brazilec vám klidně oznámí, že je sice pokřtěný katolík a v neděli chodí na mši, ale zároveň je taky buddhista, nebo spíš spiritista či „kardekián“. A tady bude tápající Evropan potřebovat krátké vysvětlení.

Původně katolík Hippolyte Léon Denizard Rivail (známý pod pseudonymem Allan Kardec), francouzský pedagog a přírodovědec, byl totiž v 19. století zakladatelem spiritismu. Jeho…

I_obalka_R06
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R06
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte