Stepanek Vlastni_0047
Divadelní spolek československých legií.

V Lucku jsem zažil „atak“ trupendivize. Co o tom říci? Prostě šílenství! Šílenství lidí i zvířat. Strašlivý masakr, peklo, ale i tím jsem prošel zdráv. Luck jsme dobyli. Hodně zajatců, spousty mrtvých na obou stranách. Vzpomínám na svoji válečnou kořist! Bylo to dvanáct čerstvých vajec, snědl jsem je všechna k večeři. Po Lucku nastala úplná idyla, neboť nepřítel ustoupil. Zato počasí se zhoršilo, nebe se zatáhlo šedivými mraky a lilo jako z konve. Cesty se proměnily opět v záludné bažiny. Byli jsme promoklí na kůži. Po zádech nám stékaly praménky vody, které nepříjemně mrazily. Obraz krajiny se změnil, byl nekonečně smutný, jak dovede být smutná jen východní krajina. Ani nám nebylo veselo. Díval jsem se zpět na zvolna a těžce postupující kolony vojska a v duši se mi probouzely podivné vidiny, ne nepodobné snům. Unavená, mlčící masa lidí i koní, pochodující v hustém dešti, působila skoro neskutečně, až přízračně, jako by to pochodovala mrtvá armáda. Vyhublí vojáci, kymácející se v sedlech na vyhublých koních, vypadali fantasticky, neskutečně, jak se vynořovali a zase ztráceli v mlze.

Byl jsem unesen děsivou, skličující nádherou tohoto zjevu. Litoval jsem, že nejsem malířem, skladatelem nebo básníkem. Ani špetka bojovnosti nebyla v těchto stínech, ani stopa radosti z minulého vítězství, jen strašlivá únava a lhostejnost se zračily v jejich očích. Konečně přišel večer a s ním rozkaz k odpočinku. Kde si však odpočinout? Hledal jsem dlouho aspoň poněkud tvrdší půdu. Zavedl…

I_obalka R52_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka R52_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte