07_dopis_profimedia
Autor: AFP, Profimedia

Ceuta je španělská enkláva na severním pobřeží Maroka, leží asi 60 kilometrů od přístavu Tanger, kde teď žiji. Pro Evropany žijící v Maroku je cesta do enklávy snadným a levným způsobem, jak opustit zemi před uplynutím povolených 90 dní nepřetržitého pobytu, a pro Maročany s vízem představuje nákupní ráj. Lze tu nakoupit evropské produkty, které se v Maroku shánějí hůře (hlavně alkohol), a navíc se tu vůbec neplatí spotřební daň. Ačkoli je Maroko obecně podstatně levnější než Evropa, míří do Ceuty auta plná pasažérů toužících po pivu za 50 centů a sýru či čokoládě za euro. Během víkendu se dá přes hranice dostat za deset minut, protože většina obchodů má zavřeno, ale v pracovním týdnu mnohdy trvá přechod hranic kvůli dlouhým frontám konzumentů i dvě hodiny.

Formulář, který je nutné vyplnit před opuštěním země, nejde sehnat přímo na celnici, ale jedině od bezzubých Afričanů potulujících se kolem hranic, kteří za poskytnutí formuláře očekávají odměnu v podobě pár drobných nebo alespoň cigarety. Hned za hranicemi stojí obchod s alkoholem a kupodivu i obchod s pracím práškem. Směnárna chybí – výměnu marockých dirhamů za eura nabízí místo směnárny Maročané na ulici.

Ploty na hranicích mi až tak děsivé a nepřekonatelné nepřipadají, alespoň ve srovnání s vyprávěním. Ale to se mi to mluví, když mám „passeport rouge“, růžový evropský pas. Nepřekonatelné koneckonců nejsou – 150 ze 400 běženců se podařilo před pár týdny plot přelézt a kvůli zraněním způsobeným při překonávání…

I_obalka_R50_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R50_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte