Knihkupectvi Seidl, Praha
Poslední Vánoce. Ale bez sentimentu. (Jiří Seidl ve Štěpánské) • Autor: Matěj Stránský

Jiří Seidl je během čtvrtečního odpoledne v jednom kole a k ruce zákazníkům, jak se na knihkupce dva týdny před Vánocemi sluší a patří. Jednu zákaznici ujistí, že od Zdeňka Mahlera, kterého má rád její tatínek, nic jiného než jeho vzpomínky v poslední době nevyšlo, další prodá posledního Šabacha a jeden výtisk slíbí doobjednat, pro třetí má zprávu, že knihu od religionisty Jana Hellera nemá, ale že ji zcela jistě budou mít za rohem v jiném knihkupectví. A stálého zákazníka, který k němu chodí věrně léta a který se zatím přišel jen zorientovat v nabídce před finálním vánočním nákupem, provede letošními možnými tipy: od Twainovy autobiografie až po nový román Terezy Boučkové.

V nudlovitém, stroze zařízeném knihkupectví v pražské Štěpánské ulici, kde kromě stovek knih v regálech a dvou proutěných křesílek nenajdeme nic moc jiného, se dveře netrhnou. Jenže zdání klame. „Lidi chodí, ale je to nesrovnatelné s tím, jak to vypadalo třeba před deseti lety,“ pokyvuje hlavou pan Seidl. Výrazné, až sedmdesátiprocentní slevy na knihy ve výloze naznačují, že letos je vůbec něco jinak. A je. Jiří Seidl knihkupectví, které provozoval v ulici kousek od Václavského náměstí čtyřiadvacet let, během pár týdnů zavře. „Jsou to naše poslední Vánoce,“ říká spíše střízlivě než sentimentálně. Přílišný smutek podle svých slov necítí jednak proto, že to pro něj neznamená konec práce v oboru (provozuje ještě Kafkovo knihkupectví v paláci Kinských na Staroměstském náměstí), ale hlavně proto, že se na…

I_obalka_R50_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R50_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1685

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte