WRLD-EPS-02-0007

„Početí potomka odložte nejméně do roku 2018,“ vzkázal v půlce ledna svým spoluobčanům ministr zdravotnictví Salvádoru. Podobnou výzvu si záhy vyslechli i obyvatelé dalších latinskoamerických zemí. Důvodem je virus zika, který se poslední rok rychle šíří celým kontinentem a nechává za sebou děti se zdeformovanými hlavami. Na západní polokouli už napadl tisíce lidí a první nakažené hlásí i Evropa.

Ideální líheň

Virus se poprvé objevil ve čtyřicátých letech v Ugandě a rychle se rozšířil dál po Africe a jihovýchodní Asii. U většiny nakažených se projevuje jako běžná chřipka, dlouho tedy nevzbuzoval žádnou zvláštní pozornost. Loni v květnu však jeho výskyt potvrdila Brazílie, kde jsou jeho přenašeči, komáři Aedes aegypti, silně přemnoženi – a poprvé vyvolal paniku. Porodnice totiž současně hlásily významný nárůst počtu dětí s nedovyvinutými hlavami a nejrůznějšími neurologickými potížemi – a testy potvrdily souvislost mezi deformacemi u dětí a tím, že jejich matky prodělaly ziku. V Brazílii jde od loňského října doteď asi o čtyři tisíce takto postižených miminek, oproti 150 za celý rok 2014. Pět novorozenců již v souvislosti se zikou zemřelo a několik případů naznačuje, že virus zřejmě může způsobit i paralýzu dospělým.

Není náhoda, že rozšíření ziky přichází právě teď. Komár Aedes aegypti je zároveň nositelem horečky dengue a žluté zimnice a tyto choroby sužovaly v minulém století Jižní i Severní Ameriku natolik, že se proti komárovi…

I_obal_R05_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obal_R05_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte