Často poslední dobou přemýšlím, jak by se v dnešní „svobodné“ době měl zachovat havlovský zelinář – metaforická postava slavného eseje Moc bezmocných. Osvobození „bezmocných“ za normalizace spočívalo podle Havla ve zdánlivě jednoduchém činu. Nevyvěsit ve výloze slogan o proletářích všech zemí, nepřistoupit na všeobecně přijímanou hru, kdy už nikdo nevěřil v příchod lepších zítřků, ale všichni se měli tvářit, že to ještě neprohlédli.

Na zelináře myslím v souvislosti s referendem o brexitu, volbami ve Spojených státech či průzkumy obliby prezidenta Zemana. Na jedné straně stojí mladí, vzdělaní lidé z měst, „dynamičtí a ochotní učit se“. Na straně druhé pak starší, méně vzdělaní obyvatelé venkova lpící na světu, kterému lze ještě rozumět bez Facebooku či Twitteru a kde přátele jen neodklikáváte.

Naše budoucnost je prý ve světě bez hranic. Ve světě, kde zároveň trávíme život v obavách o práci, neustále se přizpůsobujeme požadavkům globálního trhu a kdovíkolikáté technologické revoluci (to je ona „dynamika“). Soutěžíme o to, co nám (a našim dětem) přenechají vítězové světa bez hranic, v němž je klíčové slovo „konkurenceschopnost“.

Co když tohle všechno není nevyhnutelné? Co když je to také hra – tentokrát na svobodu, která ve skutečnosti neexistuje, poněvadž se cítíme podřízeni nezvratitelným zákonům globalizace?

V tomto směru to měl zelinář jednodušší, protože věděl, komu se má postavit. Nás doba svobody zbavila nejen jasného protivníka, ale i jazyka.…

I_obalka_R49
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R49
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte