Women in costume make their ways on a street which is turned into a vehicle-free promenade for…
Japonsko • Autor: REUTERS

Japonsko bez sexu, Japonci bez partnerů. Články, které popisují Japonsko jako předvoj civilizace na cestě k pomalému zániku, jsou čtivé a svým způsobem ohromující, a proto se objevují v tisku tak často. Nakolik ale vystihují opravdové Japonsko?

Nedávné články o „alarmujícím jevu“, že polovina mladých svobodných Japonců nemá partnera a ani ho nehledá, nezmiňují, že téměř 60 procent Japonců žije (podle Japonského statistického úřadu) v manželství a bezmála 60 procent všech japonských domácností tvoří běžná úplná rodina s dětmi, podobně jako v Česku. V podrobnějším průzkumu Národního institutu pro populaci se uvádí, že zhruba 90 procent Japonců doufá, že partnera najde a někdy v budoucnosti vstoupí do manželství.

„Japonci se v podstatě bojí samoty,“ potvrzuje Akane Ema, sama čerstvě vdaná. A že Japonky se sňatkem trochu váhají? Jedním z důvodů je, že ve většině případů (70 procent) se s prvním dítětem vzdávají kariéry, protože v místních podmínkách jsou mateřství a práce zatím mnohdy neslučitelné. „Ženy měly také vždy příliš velká očekávání. Snily o muži, který má vysoký plat, vysokou postavu a vysokou funkci, ale i to se dnes mění,“ vysvětluje Akane. A když se zeptám, jaká žena je ideálem místních mužů, se smíchem říká, že nejspíš komiksová postava. Japonci tradičně touží po harmonii a z výše uváděných výzkumů vyplývá, že raději zůstanou bez partnera, dokud nenajdou toho ideálního.

Jak je to tedy s tím syndromem celibátu, jímž tu má trpět přes polovinu svobodných lidí…

I_obalka_R49
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R49
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte