Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Kultura, Rozhovory

Verdi už se nikdy nevyprodá

S hudebním skladatelem, dirigentem a flétnistou Petrem Kotíkem o tom, proč v Ostravě vybudoval jeden z největších světových festivalů soudobé hudby, proč se tam cítí jako v Americe, a také o tom, jaký má dnešní hudba „sound“

Petr Kotík • Autor: Matěj Stránský
Petr Kotík • Autor: Matěj Stránský

Tři různě rozmístěné orchestry a jejich tři dirigenti, to je skladba Gruppen z roku 1957 od Karlheinze Stockhausena, ve které proslulý skladatel experimentoval s prostorovým zvukem. Tato náročnost je důvod, proč se vrcholné dílo poválečné éry příliš nehraje. Vy jste Gruppen uvedl před dvěma lety v Ostravě, v sobotu zazní v Praze. Jakou zátěž muzikantům přináší?

Orchestr o sto dvanácti členech je nejmenší problém, hraní samo není komplikované. Problém je dirigentské trio, což je netypický požadavek. Dirigent není zvyklý řídit se podle někoho jiného a čekat na jeho nástup. To dělají muzikanti, dirigent nástupy udává. A tady dirigent musí tempo přesně chytit, přesně zrychlit a v přesném bodě se setkat s dalším dirigentem. To není jednoduché a hrozí, že se celá věc rozpadne. V Berlínské filharmonii se to stalo a museli skladbu zastavit.

Jak probíhala příprava v Ostravě?

Na jednu stranu hladce, na druhou stranu dramaticky. První zkouška byla katastrofální, ale to je kultura hraní v Česku. Hráči nejsou zvyklí být na první zkoušku absolutně připraveni. Když přijede zahraniční dirigent a orchestr je takhle nepřipravený, myslí si, že to jeho členové nehrají dobře proto, že to neumějí zahrát. Vyděsí se a chce s tím praštit. Ale oni to ti muzikanti nakonec dotáhnou. Sám za sebe jsem navíc přesvědčen, že není dobře věci přezkoušet. Když jsou podzkoušené, bývá v nich určité napětí, energie;…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.