Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Agenda, Politika

Ludvík je nebojácný

Leoš Heger • Autor: Karel Cudlín
Leoš Heger • Autor: Karel Cudlín

Premiér Bohuslav Sobotka oznámil, že novým ministrem zdravotnictví bude ředitel motolské nemocnice a šéf pražské ČSSD Miloslav Ludvík. „Bude umět lépe vyjednávat o penězích s Babišem,“ říká o něm místopředseda sněmovního zdravotního výboru, někdejší ministr Leoš Heger (TOP 09).

R: Co si od nového ministra slibujete?

LH: Je to poměrně razantní člověk, zvyklý řešit problémy, a zkušený politik, kontakty na politické scéně mu pomáhaly shánět peníze pro nemocnici. Rychle se zaběhne. A je to nebojácný člověk, jednu příhodu s ním mám zafixovanou. Když David Rath coby ministr docela nechutně vyhodil ředitelku VZP Jiřinu Musílkovou, udělala večírek na rozloučenou. Z ředitelů velkých nemocnic jsem tam byl jenom já a Ludvík, ostatní se báli, aby se jim Rath nemstil.

R: Bude dělat něco jinak než jeho předchůdce Svatopluk Němeček?

LH: Myslím, že bude úspěšněji jednat s ministrem financí Andrejem Babišem o penězích pro zdravotnictví, zvládne to lépe než Němeček. Nepřátelství Němečka a Babiše začalo krátce po vzniku vlády, Babiš si nechal udělat audity pěti nemocnic, mluvil o tom, jak strašné věci se tam našly, nakonec se to ukázalo jako nepravdivé, Němeček se proti tomu ohradil a od té doby se neměli rádi. Myslím, že Ludvík by se uměl ohradit lépe, s více argumenty. A že bude umět s Babišem lépe vyjednávat.

R: A co jeho aféra s kulichy, kdy na…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].