Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Muž v černobílé

Nosil černou, protože neměl nic lepšího na sebe. Ohnivý prstenec lásky, do něhož spadl se svou druhou manželkou June Carter, „hořel jako troud“. Život amerického country zpěváka Johnnyho Cashe byl stejný jako jeho drsňácké vypalovačky a balady. Německý kreslíř Reinhard Kleist ho roku 2006 převedl do černobílého komiksu, který byl přeložen do 14 jazyků a nyní si ho můžeme přečíst česky. Je to druhý autorův životopisný komiks, který je u nás k mání. Tím prvním je Boxer o židovském mladíkovi Hercku Haftovi, který si vyboxoval cestu z lágru. Rozdávat a schytávat rány uměl i Cash. Zastřelil chlapa v Renu. Dal si lajnu a sejmul svou ženskou. A příběhy jeho písní ožívají i na stránkách komiksu, kde se prolínají se skutečností.

„Trčím ve věznici Folsom a čas se vleče dál.“ – Když tato slova slyšeli trestanci v roce 1968, kdy jel Cash slavné vězeňské turné, v publiku to vřelo. Zpěvák nosil černou taky kvůli těm, kteří jsou oběťmi doby, jak zní v písni Man in Black. Jedním z nich a zřejmě nejnapjatějším posluchačem byl Glen Sherley. Cash dal na závěr Greystone Chapel – pozdější hit, který mu Sherley anonymně poslal s prosebným dopisem týdny předem. A právě jeho čekání na koncert je vedlejší dějovou linkou. Mezitím sledujeme Cashův život: kdy jako dítě dřel na plantážích, na vojně potají poslouchal rádio, snil o slávě a později ji snášel jen díky amfetaminům, až po nahrávání slavné série coververzí v devadesátých letech.

Komiks se v mnohém potkává s filmem Walk the…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R45_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte