Kultura

Jasno lepo podstín zhyna

Autismus je sexy, pokud jím zrovna netrpíte, napsal nedávno Martin Selner, jehož populární blog o práci s autistickými dětmi je letos nominován na Křišťálovou lupu. Jeho výroku dává za pravdu úspěch knih jako Podivný případ se psem Marka Haddona nebo nedávno česky vydané A proto skáču Naokiho Higašidy. A je to i případ oceňovaného debutu Jasno lepo podstín zhyna od dnes dvaatřicetileté irské výtvarnice a spisovatelky Sary Baume.

Teprve po smrti utlačovatelského otce si sedmapadesátiletý Ray vytváří první citový vztah, a to nikoli k člověku, ale k jednookému psu z útulku, který je stejně bázlivý, nevraživý a nevzhledný jako on sám. Vyprávění osciluje mezi první a druhou osobou. Ray, celoživotní vězeň otcovského domu a vlastní psychiky, v monologu adresovaném zvířeti odhaluje svou vnitřní krajinu a poetickým jazykem líčí i skutečnou krajinu irského venkova v běhu ročních dob. Sice se neorientuje ve vztazích, zato má hluboké znalosti přírody, jež získal z knih a dokumentárních pořadů.

Asi nejpůsobivější je příkrý rozpor mezi sebenenávistí, pohrdáním vlastním zjevem a tělem – a na druhé straně lyrickou dojemností přírody a objevováním citu, kterému se neměl kde naučit. Nechybí hororový motiv trochu jako z Psycha a nelze nevzpomenout na Nabokova, když Ray ze strachu, že by mohl o psa přijít, prchá v autě a vozí ho od vesnice k vesnici jako Humbert Humbert unesenou Lolitu. Ostatně Rayův „milostný“ příběh pak není o nic méně tragický.

I_obalka_R44
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R44
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte