Tohle patrně nečekali ani nejzarytější vyznavači dalajlamismu. Minulý týden se duchovní vůdce tibetského buddhismu dočkal v Česku ohlasu, jaký možná neměl ani za Havla. V posledních letech se zdálo, že strach z Číny a vidina jejích peněz poslala české sympatie k Tibetu do bezvýznamnosti. Najednou to však vypadá, že kořeny jsou silnější, než jsme tušili. Události nějak související s pobytem Jeho Svatosti dalajlamy bez nadsázky rozkymácely českou politiku, dění v Praze i na sociálních sítích. Dalajlama vzbuzuje odpor, najednou ale také obrovskou vlnu vřelosti a podpory.

Ti, na něž kouzlo himálajského mnicha nepůsobí, se citům jeho fanoušků pošklebují, zosobňuje to pro ně neupřímnost, povrchnost, kýč. Jenže realita je možná úplně prostá, nekomplikovaná. Nemusíme se zajímat o osud Tibetu. Může nám být zcela cizí buddhismus. Není ani nutné kdovíjak prožívat příběh přátelství dalajlamy s Havlem. Přesto není těžké dalajlamovu charismatu propadnout. Má to dva důvody: jeden je pouze v nás, druhý i v dalajlamovi.

Začněme tím druhým. Jednaosmdesátiletý dalajlama neměl – stroze řečeno – jednoduchý život. Přísná výchova v dětství, brzká státnická i náboženská odpovědnost, drama čínského přepadení a následné okupace, komplikovaný útěk do indického exilu a pak desetiletí politické bezmoci při pohledu na nezadržitelnou likvidaci jeho země. Přesto je setkání s ním setkáním s charismatickým, vitálním, pozitivně naladěným člověkem, na něž se nedá zapomenout. Dalajlama je zdaleka nejen u…

I_obalka_R43
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R43
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2209

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte